Aansluiting maritiem onderwijs in het Maritiem Masterplan!
Het maritiem masterplan versnelt verder! Nu de toegekende consortia bekend zijn kan ook het team van Human Capital de volgende stap zetten. Chris Karman is betrokken als kwartiermaker van het maritiem Human Capital programma dat leunt op vier programmalijnen: sterk imago, inclusieve sector, toekomstbestendige leeromgeving en focus op loopbaanpaden. Het Maritiem Masterplan levert de financiering voor diverse onderdelen van het Human Capital programma, met name voor de activiteiten van de programmalijn toekomstbestendige leeromgeving. Hierin staat vernieuwing van het maritiem opleidingscurriculum èn de ontwikkeling van een maritieme Learning Community centraal. Anna-Louise Nijdam geeft hierbij invulling aan de verbinding tussen de toegewezen consortia en de maritiem georiënteerde opleidingen.
Anna-Louise heeft een achtergrond als student en docent Maritieme Techniek. ‘Tijdens mijn studie ontdekte ik snel de mogelijkheden en de noodzaak van de sector om zich aan te passen aan de toekomst’. Met haar achtergrond viel het haar op dat de behoefte om te verduurzamen binnen de studenten populatie groot is, maar het aanbod binnen het curriculum erg beperkt. Ze ziet het als een mooi doel om niet alleen de energie transitie te versnellen, maar ook de aansluiting naar het onderwijs effectiever te maken. Dit vereist meer samenwerking, en misschien ook wel een cultuuromslag binnen maritiem onderwijsland.
Human Capital
Binnen de Human Capitaal werkzaamheden is er veel contact met alle maritieme onderwijsinstellingen. Hier vallen de varende en technische opleidingen op VMBO, MBO en HBO niveau onder. Zowel vanuit de onderzoekers als de docenten is er veel enthousiasme voor het Maritiem Masterplan. Anna-Louise: ‘Ik zie dat er hier en daar al voortvarend aan de slag wordt gegaan met de nieuwe ontwikkelingen, maar het is duidelijk dat men hier hulp bij kan gebruiken.’
Zo vragen de maritiem officieren opleidingen zich af welke nieuwe handelingen de studenten moeten gaan uitvoeren met de andere brandstoffen (waterstof, methanol)? De techniek studenten vragen zich tegelijkertijd af welke gevolgen de brandstoffen hebben voor het ontwerp en operationeel profiel van de schepen. Kortom, genoeg uitdagingen die het onderwijs samen met het bedrijfsleven kan gaan aanpakken.
De komende maanden zal dan ook in het teken staan van samenwerken. Aan Anna-Louise straks de taak om de consortia te verbinden aan de verschillende vakdocenten of onderzoekers. Daarbij ligt de focus niet enkel op de studenten, maar ook op de ontwikkeling van de docenten en breder. Alleen op die manier kunnen we de transitie echt versnellen.
De winnende consortia gaan nu van start met de ontwerpfase van hun project. Ook de studenten kunnen dus betrokken worden in dit proces.
Startevent voor alle maritieme studenten
Om een goede start te maken organiseert het programmabureau midden mei een startevent voor alle maritieme MBO en HBO studenten en consortia. Ook staan er al een aantal gastlessen op de planning.
Over de komende jaren zal de samenwerkingen tussen het onderwijs/onderzoek en de consortia steeds meer worden geïntensiveerd. Uiteindelijk met het doel om actieve learning communities te ontwikkelen rondom de drie brandstoflijnen waterstof, methanol en het afvangen van CO2 op LNG aangedreven schepen. De bereidheid tot het delen van kennis gaat hierbij een grote rol spelen.
Bekijk Human Capital Programmalijnen